portrait

 

 

 

 

 

Роден: 1951 в гр. Кюстендил

Образование:

1975 – НХА – София, специалност Скулптура.
Професор по скулптура от 1992 г.
Работи в с. Дрен.

Самостоятелни изложби:

1994 – Галерия “Розе”, Хамбург
1995 – Галерия “Ван Зее”, Берлин
1996 – Галерия “Титан”, Франкфурт
1997 – Галерия “Скулптурен парк”, Kатцов, Германия
2000 - Галерия “Титан”, Франкфурт
2001 – Галерия “Ирида”, София
2003 – Галерия “Възраждане”, Пловдив
2004 -  СГХГ
2005 -  “Импресия”, Пловдив; Галерия “Пролет”, Бургас; Галерия 8, Варна.

Колективни изложби:

1981 - 2000, три изложби съвместно с Ангел Станев, представени в София, Силистра, Перник, Добрич.
С Ангел Станев и Ванко Урумов – София.
Със Станислав Памукчиев – София.

Международни скулптурни симпозиуми:

1977 - Бургас – мрамор; 1985 – Линдабрун, Австрия – камък; 1991 – Линдабрун, Авсрия -желязо, камък; 1992 – Катцов,Германия – дърво и желязо; 1995 – Наготане, Индия - зелен гранит; 1996 – Koве, Япония – гранит и желязо; 1998 – Сепре, Швейцария – желязо и камък; 1998, 2003 – Илинденци, България – камък и желязо; 1999 – Смолян, България – желязо и камък; 1999 – Перник, България – желязо и камък; 2003 – Банско, България – гранит; 2005 – Павликени, България – дърво и желязо; 2005 – Червен бряг, България – керамика.

Национални скулптурни симпозиуми:

1989 – Силистра - желязо
1999 – Пловдив – камък и желязо
2000 – София - Парк “Оборище” – гранит и желязо.

Скулптурни биеналета:

1979 - 1997 – три участия в Равена, Италия
1985 - 1990 – три участия в Познан, Полша
1986 – Будапеща, Унгария
1987 – Букурещ, Румъния

Панаири на изкуствата:

Две участия в Базел, Швейцария.
Две участия в Познан, Полша.
Участие в Лондон, Великобритания.

Олимпиада на изкуствата:

1988 – Сеул, Корея – две гранитни фигури в Олимпийския парк.

Монументи:

Композиция пред Националния стадион в София.
Портретна фигура на Илия Бешков в Плевен.
Бюст на Златю Бояджиев в Пловдив.
Бюст на Кирил Петров в Монтана.
Бюст на Г.М. Димитров в София.
Бронзова композиция в колектив с Ангел Станев за НДК.
Бронзова композиция в колектив с Георги Чапкънов за Силистра.
Негови произведения са собственост на НХГ, СГХГ, провинциални художествени галерии, Пушкин музей – Москва, Националните музеи на Варшава и Прага, музей Данте – Равена, музей Мост – Норвегия, колекцията на Петер Лудвиг в Аахен, Германия и на Хуго Вутен, Белгия.

Участия, отразени в каталози:

Олимпиада на изкуствата в Сеул – 1988 г.
Българска енциклопедия за изобразително изкуство, международни симпозиуми в Линдабрун (Австрия), Катцов (Германия), Кобе (Япония), Наготане (Индия), Илинденци (България), Колекция Петер Лудвиг (Германия) и др.

 

 

 
 
 
 
 
 

Избрани произведения

Всички права запазени